צור קשר
צור קשר

כללי יסודות החינוך בבית הספרהמורה ההורים והכיתה - עקרונות נוספים

בית הספר במרכז אופק - כללי

בית הספר "אופק" בעמק חפר מבוסס על גישת החינוך האנתרופוסופי (חינוך וולדורף). בגישה חינוכית זו הילדים לומדים דעת, וסופגים ערכים המכשירים אותם להיות - לפני הכל - בני אדם. הגישה הכוללת לילד, תכניות הלימודים, השיטות ודרכי הלימוד, האווירה הלימודית וסביבת הלימוד מותאמים לשלב ההתפתחות בו נמצאים הילדים. לאורך כל שנותיהם בבית הספר הילדים לומדים דעת באופן רחב ועמוק:
 
מדע ומתמטיקה, שירה, ספרות קלאסית, מיתולוגיה והיסטוריה. לאלה מתוסף הפן האמנותי והאומנותי. מכתה א' ועד י"ב הילדים מציירים כדבר שבשגרה, מנגנים בכלי נגינה ושרים, מכיירים ומפסלים, ועובדים בעץ, במתכת ובחומרים אחרים.

פיתוח יכולות גופניות, נפשיות ואמנותיות כבסיס שעליו נבניתצ היכולת האינטלקטואלית

התפיסה החינוכית שלנו מבוססת על התייחסות לילד כאל ישות שלימה רבת פנים. אנו מפתחים יכולות גופניות, נפשיות ואמנותיות, כבסיס שעליו נבנית היכולת האינטלקטואלית, החשיבה המופשטת והחשיבה המדעית. תנועה, יצירה ומוסיקה הם חלק משגרת היום של הילד ומשולבים בלמידה. בכיתות הנמוכות בבית הספר מהוות פעילויות אלו תשתית ובסיס ללימוד קריאה, כתיבה וחשבון, ואף להקניית השפות אנגלית וערבית. בחווית הלמידה היומיומית הילדים תופרים, סורגים, מציירים, שרים, מנגנים ורוקדים.
 
מכיוון שהחשיבה המופשטת אינה בשלה בגיל הרך, פיתוח החשיבה, הדמיון, הסקרנות הטבעית, העניין בתופעות הטבע והרגלי למידה מהווים למעשה בסיס לחשיבה מדעית. חינוך וולדורף שוקד על הקניית איכויות אלו באמצעות תמונות וסיפורים, תנועה ושירים, שהם, לשיטתנו, כלים לטיפוח הסקרנות הטבעית ושמחת הגילוי אצל ילדים. על בסיס איתן זה ילמדו הילדים בכיתות הגבוהות יותר את יסודות המדע והטכנולוגיה. הקניית הקריאה והכתיבה, לימודי החשבון- אלה נלמדים מכיתה א' ברצינות וביסודיות. הנוער בחינוך זה נהנה משילוב ייחודי של רמת לימודים גבוהה שיש בה העמקה ועניין אמיתיים, עם העשרה פנימית ובפעילות אמנותית. שילוב זה מעניק לנערות ולנערים בסיס איתן בתקופה המורכבת של גיל ההתבגרות.


התאמה מלאה בין חינוך וולדורף ועקרונות הפסיכולוגיה ההתפחותית

חינוך וולדורף עולה בקנה אחד עם עקרונות הפסיכולוגיה ההתפתחותית, הרואה את הילדות כפרק זמן חשוב ביותר, המאופיין בצמיחה פנימית הדרגתית של כשרים, איכות והבנה. הילד נתפס כישות הנמצאת בהתהוות ובצמיחה אלי בגרות. על פי גישה זו כל ילד הינו אמן, איש מעשה, איש חברה ומדען בכח. תהליך החינוך מנסה לשמור על מירב הפתיחות והרכות של דרכי צמיחה אלו.
 
לכל הילדים ניתן חינוך מוסיקלי. כל ילד מנגן בחלילית כחלק מהלימוד בכיתה ואנו מעודדים את אלו הממשיכים להתעמק בכלי מוסיקלי מסוים. הרכבים מוסיקליים (אנסמבלים) רבים של נגינה ושירה הם חלק מהווי בית הספר. ההורים, המורים והילדים נהנים מחוויה מוסיקלית משותפת, והילדים נהנים מההנאה והסיפוק שבלמידה.
 
בתוך מעגל השנה, מלבד חגיגות החגים המסורתיים, הילדים וההורים נהנים ממחזות והצגות כיתתיות המועלות אחת לתקופה. חשוב להגדיש כי החוויה המשותפת של העמדת ההצגה היא החשובה ולא ההופעה בפני הורים.
 
בית הספר מדגיש את טיפוח הגוף והתנועה. הוא אינו מעודד גישה הישגית בתחום זה אלא מטפח את הבנת הקשר בין גוף בריא לחיי נפש ומחשבה מפותחים.

קשר עמוק בין המחנך לילד - המחנך מלווה את הילד במשך שנים רבות

בית הספר מעניק חשיבות רבה לקשר הנרקם בין המחנך לילד. ההיכרות העמוקה, האהבה והדאגה תומכים בהתפתחות הילד בהיבט הנפשי, הרגשי והלימודי. בצד עבודה המבוססת על קווי התפתחות כלליים, חינוך אנתרופוסופי מדגיש עבודה יחידנית עם כל ילד וילד תוך הבנת עולמו הפנימי, כישוריו וקשייו.

מרכז אופק הוא בית ספר איזורי בו לומדים ילדים מישובים רבים בעמק חפר ובשרון: חדרה, נתניה, אבן יהודה, כפר ויתקין, כפר יונה, פרדסיה, בית חרות, חופית, אלישיב, חיבת ציון, בית ינאי, מכמורת, כפר נטר, חניאל, בורגתה, בית הלוי, כפר מונש, חרב לאת וישובי עמק חפר.
  ‪Google+‬‏ | מי אנחנו | החינוך האנתרופוסופי | גני הילדים | בית הספר | שאלות ותשובות | קישורים | מפגשים ופעילויות | יצירת קשר

טלפון 04-6251370 | פקס 04-6251376 | info@merkazofek.co.il